ŠKOLA PRE RODINU

Sobota 25. 6. 2022

Počet návštev

POZVÁNKA NA ŠKOLSKÝ PIKNIK

Pozývame Vás na 2. ročník školského pikniku, ktorý sa uskutoční 17.6. o 16:00 hod.

Novinky

• Ak by ste v piatok 24.6.2022 hľadali na ZŠ Orešie 1. A, hľadali by ste márne. Hneď ráno sa v priebehu niekoľkých minút premenila na stanové mestečko, v ktorom lavice a stoličky vystriedali stany a karimatky, lunch boxy nahradili špekáčiky s chrumkavým chlebíkom a horčicou a koncoročnej nervozite dal k.o. prázdninový feeling. :)

• "Školenie" o tom, že je správne hospodárenie s peniazmi rovnako dôležité ako ich zarobenie, dostali dňa 22. júna 2022 žiaci 2. stupňa, počas krátkych projektových vstupov pripravenými žiakmi 9. ročníka. Ich súčasťou boli aj tipy, ako ušetriť, menej míňať a zvýšiť príjem, spôsob, ako si zostaviť finančný plán a udržať tak svoje financie pod kontrolou. V závere dominovali aj termíny ako - bankrot, hypotéka, inflácia...

• V pondelok 20.6.2022, s počtom 160 aktívne čítajúcich žiakov, sa naša škola zapojila do projektu s názvom „ČÍTAJME SI...“, ktorého organizátorom je Linka detskej istoty. Táto linka prijíma denne hovory priamo od detí a získava informácie o ich prežívaní a problémoch tak, ako to cítia ony samé. Veľká časť rozhovorov je aj o nedostatku pozornosti zo strany dospelých, o osamelosti, o nude, či o nízkej kreativite detí. A nie je práve čítanie - jednou z aktivít, ktoré môžu zmysluplne napĺňať voľný čas, podnecovať obrazotvornosť, rozvíjať fantáziu, obohacovať deťom slovnú zásobu, či pozitívne ovplyvňovať životné hodnoty? Veľa detí číta pravidelne, niektoré menej pravidelne a niektoré len tak povinne, čo musia v škole. Celoslovenský detský čitateľský maratón „ČÍTAJME SI...“ je ďalšou aktivitou Linky detskej istoty, ktorá v spolupráci s knižnicami, školami a klubmi po celom Slovensku, ako i s ďalšími partnermi projektu chce motivovať deti k čítaniu kníh a k pravidelným návštevám knižníc. Keďže čítanie patrí medzi aktivity, ktoré podporujú rozvoj osobnosti dieťaťa a mladého človeka, tak nám táto aktivita pomáha poznávať hodnoty, rozlišovať dobro a zlo, akceleruje rozvoj reči a slovnej zásoby. Vytvára priestor pre tvorivosť, dáva možnosť dieťaťu ponoriť sa do sveta fantázie, či možnosť identifikovať sa s knižnými postavami, ponúka tiež chvíle intimity, možnosť byť sám so sebou a relaxovať. Umožňuje naberať množstvo informácií, inšpirácií, vedomostí, porozumieť pojmom. A my veríme, že a

• Keď sa dobrý nápad podarí, nemôže to dopadnúť inak, ako krásnym pocitom a úprimnou radosťou. Inak tomu nebolo ani v prípade čitateľského maratónu - Čítajme si, ktorý po dvojročnej odmlke opäť na chvíľu opantal našich knihožrútov. Počas prvej vyučovacej hodiny sme boli hostiteľmi my a v 5. ročníku privítali pani M. Hájikovú, známu najmä rodeným pezinčanom, ktorá je už dlhé roky zanietenou recitátorkou pre mesto Pezinok. Piatakov potešila Vrzgošmi. Radosť z čítania sme napokon posunuli aj mimo našu školu a na jednu hodinku zakotvili v DSS Pod Karpatmi, kde sa nám okrem vrúcneho privítania dostalo aj pocitu, že často stačí trochu úsmevu, trochu záujmu a štipka odhodlania, aby sme potešili a vyčarili úsmev na tvári.Pre starkých v DSS sme zvolili jednu z nesmrteľných diel Boženy Nemcovej - Babička.Stret s inou generáciou sa tak piatakom dostal nielen cez literatúru, ale i osobným stretnutím, rozhovorom a cez krásny pocit zo zdieľania.

Novinky

• Základná škola s MŠ Orešie 3, Pezinok