Bezdomovectvo - téma, o ktorej sa nerozpráva ľahko. Problém, ktorý je sčasti daňou za to, že mnohí ľudia v spoločnosti bohatnú materiálne, ale chudobnejú, či dokonca sa stávajú žobrákmi v oblasti ľudskosti a solidarity. Problematika ľudí bez domova je vlastná najmä tým jedincov, ktorým často prisudzujeme atribút - neviditeľní. Zastieranie, mlčanie a prehliadanie však nie sú riešením. Ilúzia, že sme úplne sebestační a že nám sa to nikdy nemôže stať - to sú len niektoré z omylov, ktoré skresľujú reálny pohľad na náš život.
I o tom bola jedna z posledných interaktívnych prednášok na pôde ZŠ Orešie - realita života na ulici, predsudky o ľuďoch bez domova a vzbudenie empatie. Tutorom besedy bol zamestnanec MsÚ Pezinok, Matej Čajkovič, ktorý rozhovory so žiakmi postavil na osobných pracovných skúsenostiach s ľuďmi na okraji spoločnosti. Žiaci počas rozprávania dospeli k záveru, že cesta nesprávnym smerom a spúšťače k nej môžu byť niekedy rýchlejšie, než si vieme predstaviť.
Veríme, že stretnutie žiakov 6. a 7. ročníkov s M. Čajkovičom dopomohlo k formovaniu vnímavej mladej generácie bez predsudkov a rešpektovaniu potrieb iných.
